18 Temmuz 2013 Perşembe

Sen, Heredot ve Yoros Kalesi

Beykoz Arkeolojik Kazı Anadolu Kavağıİstanbul'daysanız İstanbul’un tadını çıkarmaya bakın. Nasıl? Mesela şehrin kalabalığından kurtulmak için Anadolu Kavağına gidin. Buradaki ihtişamlı  Yoros Kalesini görün diyeceğim ama kalede konservasyon çalışmaları devam ediyor. Arkeolojik kazı çalışmaları kalenin eteklerine doğru genişletiliyor. Kale bu yıl Unesco tarafından Geçici kültürel Miras listesine Yoros Fortress adıyla girdi. Buraya Beykoz demeye içim varmıyor zira çok çirkinleşmiş Beykoz ilçesi.

Bilen bilir kale çöplük haline gelmişti. Kaleyi ziyaret edenlerin çoğu tarihi yapının tarihi değerinden çok İstanbul’un manzarasını daha iyi görebilmek için ziyaret ediyordu. Kalenin eteklerine doğru genişletilecek kazı ile Yoros Kalesinin daha da güzelleşeceğini umuyorum. Şahsen ben Yoros Kalesinden müthiş kalıntılar bekliyorum. Beykozlu bir uyanık vatandaş da, kalenin kitabesini hacı etmişti de polisler onu ahırda buldu. Bu neyin kafası arkadaş!

Ermeni Tarihçimiz Eremya Çelebi

Atalarımızın askeri garnizon olarak kullandıkları Yoros Kalesinde camisi, hamamıyla 24 haneli bir köy olduğunu yazar Ermeni tarihçimiz Eremya Çelebi. İstanbulda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Atalarımız Garnizon olarak kullanır da askerimiz kullanmaz mı! Bizim yaptığımıza bakar mısınız askeri lojman yapmışlar sit alanına, insan gözüyle bakar görür buraya lojman mı olur arkadaş!

Belkide birçok blogger arkadaş kaleyi ziyaret ettiği o günlere döndü.

İstanbullulara da seslenmek gerek, Yoros Kalesi bir piknik yeri değildir. Alın ailenizi çoluk çocuk torba boncuk gidin ve kalenin hikayesini anlatın. Böylece İstanbul'un değerini bilsinler. Yoros Kalesi ile ilgili küçük bir ayrıntıyı da dile getirmek istiyorum. Yoros Kalesi bir Ceneviz Kalesi değil bir Bizans eseridir. Bizanslılardan Venedikliler almış sonra da bize geçmiş. Atamız  Birinci Beyazıt'ın marifetiyle kale bizim olmuştur.


Yoros Kalesi arkeolojik çalışmalarında en büyük emek İstanbul Üniversitesi'nindir kendilerini bir vatandaş olarak tebrik ediyorum. Yoros Kalesine gitmemiş İstanbullu varsa yazıktır, elin caponu, kanadalısı, almanı, çinlisi dünyanın öbür yanından gelir, sen gelmezsin olur mu! Olmaz. Gidin tarihte ilk kez Heredot’un yazdığı bu mekânı görün.


Düşünsene İstanboel'de Anadolu Kavağında Heredot ve sen daha ne olsun.

Fotoğraf Kaynak: geolocation