10 Temmuz 2013 Çarşamba

Yaralı Parmağa Oryantalizm

Gezi Parkı Olayları Destekçileri

İstanbul'da Oryantalizm


Artık o kadar global bir dünyada yaşıyoruz ki dünyanın bir yerlerinde gelişen olaylar anında gündemimize giriyor. Ben de birçok arkadaşımla bu gündemleri tartıştım. Boğazdan Kahire’deki olaylara  bakış açımız farklı. Bazı arkadaşlarımın Mısır’da oh iyi oldu, bu İslamcılar da çok oldu manasına gelebilecek laflar ettiklerini gördüm. Oldu Venezüellada komünistler var devirin, şurada sosyalistler var darbe oh oldu! Var mı böyle bir şey!

Bu da bana “oryantalizm” denen belanın nasıl iliklerimize kadar sindiğini gösterdi. Mursi’ye bayıldığımdan değil adamlar canlı yayında darbe yaptı, bu ne iş? Şimdi buna tepki göstermeyeceksen neye tepki göstereceksin.


Lord Curzon demişti ki “Doğu insanının yalnız dillerine değil, törelerine, hissiyatına, geleneklerine, tarihine, dinine de aşina olmamız, Doğu ruhu diyebileceğimiz şeyi anlama maharetimiz, kazanmış olduğumuz mevkii gelecekte de koruyabilmemiz sağlayacak tek dayanaktır.”

Osmanlı topraklarından çalınan eserler

Yıllarca Osmanlı topraklarından çıkarılan arkeolojik eserleri yağmaladılar. Hatta bu kalıntılarla Anadolu halkının herhangi bir bağlantısının bulunmadığını bu eserlerin  gerçek varisinin batı medeniyeti olduğu söylediler. Hırsızlığa bugün dahi göz yumuluyor. Neden?

Son satırda şunları söyleyebilirim; batılılar için ateistimizle, islamcımız arasında fark yok buna emin olun. Hele Türk iseniz barbarsınız. O yüzden boşuna yılışıp onlardan destek beklemek, yaralı parmağımıza…….. beklemek son derece yersizdir.

Oryantalizm adına bize yakıştırdıkları harem, hamam, erotizm, egzotizm, despotizm, miskinlik, pislik, sapkınlık gibi kavramların alayını onlara iade ediyorum.

Size de sizin demokrasi anlayışınıza da sizin snop yaklaşımınıza da ihtiyacımız yok. Kolonistler, bizim  dünyaya bakışımızı önderimiz Mustafa Kemal Atatürk " Yurtta sulh cihanda sulh." şeklinde ifade etmiştir.

Sakıp Sabancı Müzesi SSM, Oryantalizmin 1001 Yüzü Sergisi

Not: Oryantalizm kelimesini hiç sevmediğimden çok beğendiğim SSM-Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Oryantalizmin 1001 yüzü adlı sergiyi tavsiye etmek içimden gelmedi nedense. Bir yanım git gör dedi bir yanım halt etme otur! Sergi 11 Ağustosta sona eriyor.