23 Ağustos 2013 Cuma

İstanbul Kalkınma Ajansı İSTKA'da TÜSİAD neden yok?

Tüsaid İstanbul

Bölgesel kalkınma tanımı bir süreden beri hayatımıza girdi bu konuda çalışan bir de ajansımız var adıİstanbul Kalkınma Ajansı” kısaltması İSTKA diye okunuyor.

Amacı bölgesel kalkınma, yani her şey İstanbul için. Ajanstan güzel projeler çıkıyor mesela bunlardan biri “erişilebilir turizm engelsiz İstanbul.” Proje için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne de İSTKA'ya da teşekkür ederiz. 

Yeri gelmişken söyleyeyim bölgesel kalkınma ajanslarının daha çok girişimciliği desteklemesi lazım. Asıl buna ihtiyacımız var istihdam için. Kalkınma Bakanlığı bu konuda titiz davranmalı. Kurumların kendilerinin yapması gereken, zaten görevi olan projelere İSTKA destek vermemeli. Yoksa bölgesel ajanslar işlevini kaybeder. Elbette onlara işini öğretecek değiliz ama vatandaş olarak bakış açımızı yansıtıyoruz.

Eğer devletin parasını yine devlet dediğimiz belediyeler kullanacaksa bunun bölgesel kalkınma ile pek ilgisi olamaz. Hayatımıza pozitif katkı sağlar fakat herkes görevini iyi yaparsa zaten sorun yok. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin kaynağa mı ihtiyacı var allasen!

İSTKA Yönetim Kurulu

Başka bir eleştirim şudur, İSTKA yönetim kuruluna baktım, TUSKON var MÜSİAD var ama TÜSİAD gibi çok güzide bir kurum yok. Ben ilk ikisi olmasın demiyorum TÜSİAD'ın olmamasını vatandaş olarak hoş bulmuyorum. Eğer TÜSİAD'a davet gitti de isteyerek ve bilerek bu daveti TÜSİAD geri çevirdiler ise bu da bir başka ayıptır ve TÜSİAD'ın ayıbıdır. Bir vatandaş olarak bu durumu ayıplı bir davranış olarak görüyorum ve adil bulmuyorum. Liyakat zaten bu ülkenin en büyük sorunu bunu nasıl aşacağız bilemiyorum. Bunu aşabilsek alıp başımızı gideceğiz ama durum bunu göstermiyor.

Bu iğnelemeden sonra yiğidi öldürüp hakkını verelim. İBB dört proje daha yapmış buyurun şöyle: Sağlık Turizmi Başkenti İstanbul Projesi, Erişilebilir Turizm-Engelsiz İstanbul Projesi, İş'te Engel Yok Özürlü Gençler İstihdam Projesi, Uluslararası Öğrenciler için, İstanbul Rehberlik ve Danışma Merkezi.


Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Böyle biline böyle anlaşıla. TUSKON ile MÜSİAD ile TÜSİAD ile İSTKA ile bir alıp veremediğimiz yoktur. Her şey bu güzel Estambul için. 
TÜSİAD İstanbul Kalkınma Ajansı yönetiminde neden yok?

Fotograf Kaynak: İstka