14 Ağustos 2013 Çarşamba

Uyuyan Çınar Nerede?

Ahtapot Çınar Bahçeköy Sarıyer

Ahtapot Çınar

Biz metropol insanları doğanın en fazla tahrip edildiği veya zorlandığı yerleşim yerlerinde yaşıyoruz. Bulunduğumuz alanlarda yaşayan ağaçlar kırsal alanlardaki ağaçlara nazaran çok daha güç ekolojik şartlarda yetişmek zorundadırlar. Çoğu zaman yeşillik, estetik, ferahlık olsun diye dikilen bu ağaçlar bizim için tabiattan kopmama anlamı da taşır.Uyuyan Çınar  Bahçeköy Sarıyerde

Mutlaka oturduğumuz semtlerde ağaçlar var ama İstanbul’da öyle ağaçlar var ki anıt niteliğindedir. İşte bunlardan biri “Uyuyan Çınar” dediğimiz ahtapotu andıran kolları nedeniyle de “Ahtapot Çınar”  denilen muhteşem ağaçtır. Peki, bu Uyuyan Çınar nerededir? Sarıyer’in Bahçeköy beldesi yakınlarındaki İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi arazisinde bulunmaktadır. Yolunuz Bahçeköy’e düşerse mutlaka görün derim.  Çünkü Uyuyan Çınar Estambul’un değil Türkiye’nin en görkemli anıt ağaçlarından biridir. Bu büyük çınar 32 metre yüksekliğinde ve 3.62 cm genişliğinde ve 500 yaşın üzerinde bir tabiat harikasıdır.

Valide Sultan Caddesi

Ayrıca Bahçeköy’e giderseniz Valide Sultan Caddesi üzerinde yer alan sağlı sollu çınar ağaçlandırmasını göreceksiniz. Bunların birçoğu maalesef doğayı pek seven yerel yönetimler tarafından kurutulmuştur. Çınarların kökleri aslaft ve betona dayanamamış üstüne bir de doğalgaz ve su boruları döşenince o canım çınarlar can çekişir olmuştur.

1850’li yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları mevta olmak üzeredir. Tüm bunlar üçüncü derece sit alanı olduğu halde yapılmıştır. Varın Istanboel'da neler oluyor gerisini siz düşünün.

Sariyer Bahçeköy'ün suları

Not: Diyelim ki çınarları göremediniz, Bahçeköy'ün buz gibi suyundan içmeden dönmeyin derim.

Fotograf Kaynak: Marmara Üniversitesi