5 Ağustos 2014 Salı

Ayıplı bir post! Prezervatifin Tarihi

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü Hayırlı Olsun


Kaput, hakkında yazalım istedim. Efenim nerden çıktı bu "kaput" meselesi Bolat demeyin. Türk Dil Kurumu'nun 11 Öğretim görevlisi ile 12 yılda hazırladığı "İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü"  bu postu yazmama sebep oldu.


Prezervatifin Tarihçesi


 Zira daha düne kadar "prezervatif" dediğimiz sağlık objesi, yeni terimler sözlüğümüze göre "kaput" oldu. Eyvallah, Türkçesini de kullanırız ama "kaput" Fransızca bir kelime, bari "kılıf "deseydik kılıfına uydurmuş olurduk. Kılıf da Arapça, ne edeceğiz şimdi! Durun bana bir "çökkünlük" geldi. Etimolojiye olan merakımı bildiğiniz için bu postu mazur görün artık.

Kaput'u önceleri Mısırlılar cinsel yolla hastalık bulaşmaması için icat etmişler. Neyden icat etmişler? Sığır bağırsağından. Çin medeniyeti işi biraz daha geliştirmiş zeytinyağına batırılmış ipekleri kullanmış. E, nede olsa zevk sahibi şu Çinliler. Kaputu deri haline getirenler neredeyse bin yıl sonra Yunanlılar ve Romalılar. Avrupa bir zamanlar frengi salgınına karşı kaput kullanmış. Düne kadar kaput için hayvan bağırsağı kullanan adem evlatları Mr. Hancook'un kauçuğuyla beraber bugünkü kaputları tasarlamışlar. Dünyanın en eski prezervatifi Avusturya’da bir müzede sergileniyor. İsveç’te bulunan bu kaput 1640’lardan kalmış, domuz bağırsağından yapılmış ve bugün öylece müzede sergileniyor.


Kondom ne demek, kelimenin kökeni nereden geliyor?Kondom kelimesinin Latincedeki "condore" den geldiği iddia edilir, doğmak anlamında bir kelimedir. Kondom kelimenin babasının 18. yüzyılda yaşamış olan, İngiltere kralı II. Charles'ın sarayında görevli bir hekim olduğu iddia edilir. Doktorun görevinin, kralın çok sayıdaki eşlerinin hamile kalmasını önlemek olduğu söylenir. 

Dünyanın İlk Prezervatifi, ilk kaputu


Tekrar tekrar kullanılabilen bu kaputun prospektüsünde, kullanılmadan önce hastalıklardan korunmak için ılık süte batırılması talimatı veriliyormuş. Evet, İsveç’in Lund kentinde bulunan prezervatif, Avusturya’da bu yaz Tirolean Müzesi’nde sergilenecek 250 antika seks objesinden biri.

Ee, nerede bizim "kaput" başarımız? Bu yazının İstanbulla ne ilgisi var Bolat! Şöyle ki, İstanbul kökenli Armoni Medikal İngilizlerin "safex" adlı markasını alarak bu alanda ne kadar başarılı olduğumuzu da göstermiş oldu diyerekten bu netameli konuyu bağlamış olayım.