9 Mayıs 2015 Cumartesi

İstanbul Kütüphanesi Sahibinden Satılık

istanbul kent kütüphanesi çelik gülersoy vakfı
İstanbul Şehir Kütüphanesi
Ayasofya taraflarını gezenler görmüştür. Ayasofya’nın hemen arkasında tarihi Soğukçeşme sokağında restore edilmiş Osmanlı tipi bir ev vardı. Bu ev 1990 yılından beri İstanbul Kitaplığı olarak hizmet veren bir kütüphanedir. Üzülerek öğreniyorum ki bu İstanbul Şehir Kütüphanesi yok olma savaşı veriyor! Nasıl? Şöyle ki, İstanbul kitapları, gravürler, seyahatnameler, sefaretnameler, haritalar, fotoğraflar gibi danışma eserlerini toplayan bu kütüphaneye yazık olacak!

İstanbul Aşığı Çelik Gülersoy'un Ruhuna Yapılacak En Büyük Eziyet


Biz istemesek de dediğim dedik çaldığım düdük diyen insanlar yüzünden. Hükümet mi yapıyor? Hayır! Belediye mi yapıyor? Hayır. İstanbullulara bu kötü haberi Çelik Gülersoy Vakfı veriyor!

Yazamadığım çok şey var ülkede "hukuk" var diyerekten


İstanbul’a dair 10 bine yakın yayının yer aldığı bu kütüphaneyi korumak kollamak yerine 49 yıllığına 20 bin liradan kiraya veriyorlar! Size çok şey demek istiyorum ama hepsi mahkemeye konu olur! Kendimi tutuyor tüm bunları yazmıyorum!

İsterseniz İstanbul’a çok hizmet etmiş, İstanbul aşığı vakıf kurucusu merhum Çelik Gülersoy’a kulak verelim. Çelik Gülersoy bu eşsiz külliyata ev sahipliği yapacak olan binanın açılış konuşmasında şunları söylüyor:


Hayatta paradan çok daha değerli şeyler vardır! (Özellikle vakıf yöneticilerine gelsin) alıntılıyorum.


“Hayatta paradan çok daha önemli şeyler olduğunu, eğer bu kütüphane ilelebet yaşarsa bir Osmanlı evinde açılmış olan bu kütüphanenin İstanbul’un kendi kimliğinin bilinmesine imkân sağlayacağını vurgulamıştı…”

İstanbul aşığı bloggerlar sizin için bağış yapsın


Çelik Gülersoy Vakfı’na ait olan İstanbul Kitaplığı’nın bulunduğu bina bir lokantaya ya da otele çevrilmek isteniyor. Hem de Çelik Gülersoy Vakfı tarafından! 

Çok yazık! 

Çok ihtiyacınız varsa biz bloggerlar kendi aramızda para toplayıp size yardımcı olmaya çalışalım!

İdealist insanların kurduğu müesseseler demek ki bir süre sonra kokuşup çürüyor!

Neden kiraya veriyorsun vakıf yönetimi?

Kendinde bu hakkı nasıl görüyorsun! 

Yoksa 49 yıllığına kiralayacağın kişi kafanda hazır mı?

Çelik Gülersoy’un vakfını da "yağma hasan böreği" yaptınız ya helal olsun!

sahindencom'dan satılık İstanbul kütüphanesi


Evet sahinden.com’dan kiralık otel ya da kafe! Peşin yatırana indirim de yapacak vakıf. Cüzdanı kabarık bir blogger varsa satın alıp aleme ibret için İstanbul kitaplığı yapmaya devam etsin!

Afferin size! İstanbul’a bir değerini daha kaybettiriyorsunuz hem de Çelik Gülersoy ismi üzerinden.