17 Ekim 2015 Cumartesi

Yalova'nın Neyi, Nesi Meşhur?


yalova sahil meşhur
Atatürk'ün Şehri Yalova

Blogger Bolat Yalova Yolcusu, Yalova Önerilerini Bekliyor


Blogger Bolat İnsanı Haftaya Yalova'ya gidiyor. Hal böyle olunca Yalova'da neler yapmalı, nereleri görmeli, hangi yemekleri tatmalı? Soruları akıllara geliyor. 

Şu Körfez Geçiş köprüsü yapılmış olsaydı İstanbul -Yalova arası 6 dakika olacaktı, o günleri de görürüz inşallah.

 

"Kim Takar Yalova Kaymakamını" deyiminin hikayesi


Yalova denince akla gelen ilk şey "Kim Takar Yalova Kaymakamını" deyimidir. Artık Yalova il olduğuna o malum tatsız sözün önemi kalmadı ama yine de hikayesini kısaca paylaşayım istedim:

 

Bir gün Yalova’ya genç, yeni mezun bir kaymakam atanmış. İlk kez göreve başlayacak bu genç adam,  İstanbul'dan vapura binerek Yalova’ya hareket etmiş. Yalova’ya geldiğinde iskelenin tıklım tıklım insanlarla dolu olduğunu görmüş. Güverteye çıkmış, etrafını gülümseyerek süzmüş ve biraz da böbürlenerek yandaki çocuğa sormuş:


"Çocuk bu kadar insan Yalova Kaymakamını bekliyor değil mi?" deyince çocuk işte o etimolojik sözlüğümüze giren deyimi patlatıvermiş!

"Kim takar Yalova Kaymakamını Ağabey. Halk Gazi Paşa’sını bekliyor" demiş.Evet, Yalova denince akla ilk gelen Mustafa Kemal Atatürk olmalıdır. Yalova

Atatürk'ün şehri sıfatını gururla taşır. Atatürk hiç bir şehre bu kadar sık gelip gitmemiştir. 

Termal otelleri, kaplıcaları mis gibi sayfiye yerleri ile bekle beni Yalova diyorum.

Şimdi soralım Yalova'nın neyi meşhur?


Yalova'nın en önemli tarihi mirası Atatürk'ümüzün yürüyen Köşkü, Karakilise, Yalova Kağıt Müzesi, coğrafi miraslarımızdan Sudüşen şelalesi; Delmece Yaylası, Karaca Arberatum ve Ağaç Müzesi, Erikli Şelalesi, Dipsiz Göl.

Yalova'nın hangi yiyecekleri meşhur?

 

Daha önce gittiğimde Yalova köftesini ve Yalova kebabını denemiştim. Bu gidişimde hangi yemekleri yemeliyim. Yorumlara yazarsanız çok memnun olurum.

Yalova İstanbul'un şirin bir ilçesiydi, ta ki 1995 yılına kadar

"Sen İstanbul şehrini yazmıyor muydun Bolat, Yalova ne alaka?"
Doğrudur İstanbul'u yazıyoruz ama şunu bilmek lazım 1930 yılından 1995 yılına kadar Yalova'mız İstanbul'un bir ilçesiydi. Yani konu dışına pek çıkmamış olduk.

İstanbul İstanbul Olalı neler olmuş neler?