15 Aralık 2015 Salı

Google Blogger Öne Çıkan Yayın Uygulaması "Featured Post Gadget"

Blog Öne Çıkarılan Blog Post
Öne Çıkan Yayın, Blogger Featured Gadget
Google Blogger, blog yazarları için önemli bir aparat geliştirdi. Blogger Buzz'da Pazarlama Müdürü, Guy Ronen Blogger'ın bu yeni özelliğini şöyle duyurdu:


"Highlight the posts that matter the most" 

 

 Yani önemli gördüğünüz postları öne çıkarın!


Gogle Blogger bloglara önem vermeye devam edecek mi?Google çok uzun zamandır, bloglara neden önem vermiyor. Şu şablon tasarımlarını neden adam akıllı geliştirmiyor? Bize neden daha çok seçenek sunmuyorlar! Blog yazarları olmasa internet, tweet paylaşım ve fotoğraf dağıtım servisi olarak şişmeye devam edecek! Wordpress'te şahane tasarımlar var. Google'ın Blogger'ı bizi ihmal mi ediyor? Oysa bloglar ve bloggerlar internetin özgün içerik oluşturucularıdır. Biz olmasak o çocuklar ödevleri nasıl yapacak! Diye söylenip dururduk.

Öne Çıkan Yayın, Blogger Featured Post Özelliği nedir?


Blogger'dan güzel haber geldi. Google Blogger için yeni bir özelliği gadget'larına ekledi. Nedir bu özellik ona ingilizce adıyla Google Blogger "Featured Post Gadget" bizim deyimimizle "Öne Çıkarılan Yayın" diyoruz. Öne "Çıkan Blog Yazısı" da olabilir.

Gayet kullanışlı bir uygulama, aslında çok ihyiyaç duyuyorduk, mesela 5 yıl önce yazdığımız bir yazıyı gündeme göre veya siz uygun gördüğünüz zaman bloğunuzda istediğiniz bir  yere widget-pencere ya da "vitrin" şeklinde blog yazınızı öne çıkarabiliyorsunuz. Bunu yaparken Google Blogger "Featured Post Widget" yani "Öne Çıkan Yayın" aparatını eklediğinizde blog yazınızın başlığını, blog yazınızın fotoğrafı ve özeti sizin istediğiniz yerde vitrin, pencere olarak okuyucusunu bekliyor. 

Bakın ben Don Kişot'un yazarı Servantes'in İstanbul Öyküsünü vitrine koydum, öne çıkarmış oldum. Tüh şu blog postum güzeldi diyenler için çok güzel bir uygulama olmuş.

Featured Post Gadget, Öne Çıkan Yayın'ın bize sağladığı avantajlar nelerdir?

 

Arşivimizi canlandırmamızı sağlıyor.

Bize daha önce yazdığımız yazıları ana sayfamıza alma imkanı sağlıyor.

Beğendiğimiz ve öne çıkarmak istediğimiz yazıları "Vitrin" yapmamızı sağlıyor

Blogger bize, "Happy Blogging" diyor, ben de iyi bloglamalar İstanbul mu diyeceğim! Galiba öyle. 

Adım adım Blogger Öne Çıkan Yayın, Featured Post uygulaması nasıl yapılır?  1. Öne Çıkan Yayın, Featured Post gadget'ini eklemek için blogger hesabınızla bloğunuza giriyorsunuz. 
  2. Sonra "tasarım" kısmına tıklıyorsunuz. 
  3. Oradan "yerleşim" kısmına geliyorsunuz. 
  4.  Buradan "gadget ekle" tuşuna basıyorsunuz. 
  5.  Burada baştan ikinci sırada yer alan "Öne Çıkan Yayın" gadget'ine tıklıyorsunuz. 
  6. Sonra açılan ekrandan ister listeden bir blog yazısı ekleyin ister arama botunu ile istediğiniz yazınızı bulup işaretleyin 
  7. Son olarak "kaydet" tuşuna basın, olay tamamdır. 
  8. Vitrininiz hazır, artık istediğiniz blog yazınızı öne çıkardınız.