12 Ağustos 2017 Cumartesi

Hapı Yutmak Deyimi ve Hikayesi

İstanbul hapı nasıl yuttu?İstanbul'da gençliğin bir kısmı hapı yuttu. Yutmaya da devam ediyor. Terör şebekelerinin pazarladığı türlü, çeşitli uyuşturucu haplar, şehrin gençlerini çürütmeye devam ediyor. Bir çok aile yavrularını kurtarmak için mücadele veriyor, çırpınıyor!

Gençlik hapı yutuyor dedik. Hapı Yutmak deyimi de maalesef İstanbul'dan çıkmış bir deyimdir. Kötü bir durumda olduğumuzu anlatan bu deyimin çıkış öyküsüne, hapı yutmak deyiminin kökenine, etimolojisine bakalım! Efenim, şöyle ki:


Hapı yutmak deyiminin ortaya çıkış öyküsü


Osmanlı İmparatorluğunun bağımlılıkla mücadelesiyle ünlü Padişahı IV. Murad tahttadır. Sarayın hekimbaşısı olan doktor Emir Çelebi'nin bir uyuşturucu türü olan afyon kullandığı ihbarı yapılır. İhbarcıya göre Emir Çelebi afyon haplarını kuşağında taşımaktadır. Padişah Emir Çelebi'ye güvenen biri olmasına rağmen. Hekimini huzuruna çağırır!


"Gel bakalım Emir Çelebi senle bir satranç oynayalım" der. Tam oyunun ortasında 
"Emir Çelebi çıkar bakalım kuşağını ser ortaya ne var ne yok görelim der!"

Emir Çelebi kuşağını ortaya serer ve kuşaktan bir kutu ortaya çıkar. Padişah bu duruma çok şaşırır ve sorar!

-Bu ne ola ki Emir Çelebi?
Afyon hapları hünkarım!
-Ne yapıyorsun bunları Emir Çelebi!
İlaç niyetine hastalarıma veriyorum!
-Zararı yok mu bu hapların!
Yoktur, hünkarım!
-O zaman yut hapları Emir Çelebi!

Emir Çelebi evine gider ve midesinde patlayan afyon haplarından dolayı hayatını kaybeder. O gün bugündür "hapı yutmak" deyimi kötü bir duruma, içinden çıkılamaz bir hali ifade etmek için kullanılır!


Uyuşturucu pazarladığını düşündüğünüz şüphelileri polise ihbar edin!


Aman diyeyim çoluğunuz çocuğunuza ve etrafınıza dikkat edin. Çocuklarımızı hapı yutturmaya çalışan bir çok uğursuz sürüsü terör şebekesi var! Şüphelendiğiniz bu uğursuz tipleri Polis 155 hattına ihbar edin bu bir vatandaşlık görevidir!


Dikkat edin çocuklarımız hapı yutmasın!